sobota, 18 marca 2017

PROBLEMY ZE SNEM - ZMORA INSOMNII


Budzenie się w nocy i niemożność powrotu do snu przez długie godziny oraz niezdolność do zaśnięcia w ogóle. Dr Hulda Clark uważa że problemy te powoduje wysokie stężenie amoniaku w mózgu. Ornityna, reduktor amoniaku, wywołuje sen u osób cierpiących na bezsenność. Bezsenność zawsze łączy się z poważną inwazją pasożytów (np.larwy węgorka jelitowego zagnieżdżone w jelitach) i bakterii. Zaobserwowano że po usunięciu pasożytów, które wytwarzają amoniak, sen znacznie się poprawia. Nasz organizm nie produkuje amoniaku. Wytwarzamy mocznik, który wraz z wodą wydalają nerki i nazywamy go moczem. W przypadku parazytozy (choroby pasożytniczej), metabolizm organizmu zostaje zaburzony przez amoniak wydzielany przez pasożyty. Musimy zamienić go w mocznik w wątrobie i nerkach, ażeby można go było wydalić. To nie może mieć miejsca w mózgu! Brakuje tam podstawowego enzymu, jakim jest transferaza karbomailowo-ornitynowa. Mózg nie został zaprogramowany do walki z inwazja pasożytniczą czy bakteryjną i nie posiada odpowiedniego mechanizmu obronnego. Większość pasożytów pochodzi od zwierząt, z którymi przebywamy. Wiadomo że amoniak silnie drażni korę mózgową. W praktyce, człowiek może zostać obudzony z omdlenia, kiedy da się mu powąchać amoniakowe sole trzeźwiące. Ornityna reaguje z amoniakiem, nasączajac mózg jak gąbkę. Arginina, inny aminokwas, również wchodzi w reakcję z amoniakiem, lecz nie powoduje zasypiania. Tak więc powodem bezsenności jest coś więcej niż tylko niezdolność do obniżenia poziomu amoniaku. Arginina wzmaga stan czuwania i dlatego powinna być stosowana rano w razie potrzeby. Ornityna, podana przed snem, może zadziałać w ciągu pół godziny. Oba związki są zupełnie bezpieczne i naturalne dla ustroju i wchodzą w skład pożywienia.

Zacznij od dwóch kapsułek ornityny (po 500 mg) pierwszej nocy. Zażyj cztery drugiej nocy, sześć następnej, a później według własnego uznania.  Czasem potrzeba pięciu dni,  aby mózg "zaskoczył" i pozwolił ci normalnie zasnąć. W momencie kiedy zlikwidujesz pasożyty, skończysz z bezsennością, w najbardziej efektywny sposób.

ZIOŁA POMAGAJĄCE ZASNĄĆ:

KOCIMIĘTKA (waleriana ) stosuje się ją, jako środek uspokajający, wspomagający sen oraz jako lekarstwo na napięciowy ból głowy. Po zaparzeniu daje aromatyczną, delikatną herbatę, którą można wymieszać z innymi ziołami o właściwościach uspokajających. Możesz ją również spożywać w postaci ekstraktu lub tabletek, gdy nie lubisz ziołowych herbatek.

SKULLCAP (scutellaria lateriflora), czyli JARMUŁKA to tradycyjne zioło na stres i niepokój. Działa uspokajająco i nasennie. Można przyjmować go w postaci herbaty lub nalewki. Jest to bardzo silne zioło więc należy stosować ostrożnie.

LAWENDA jest jednym z najbardziej znanych ziół wspomagających sen i redukujących stres. Swój charakterystyczny zapach zawdzięcza olejkom eterycznym, które redukują ciśnienie krwi, uspokajają umysł i pomagają zapaść w głęboki, przynoszący odpoczynek sen. Lawendę można stosować wysuszoną w specjalnych poduszeczkach; w postaci olejku eterycznego, który można dodać do kąpieli, rozpylić w sypialni lub na pościel. Można również pić lawendową herbatkę, albo przyjmować lawendę w postaci kapsułek.

POZŁOTKA KALIFORNIJSKA (maczek kalifornijski). Wysuszone piękne pomarańczowe płatki i delikatne liście pozłotki mają delikatne właściwości uspokajające, zmniejszają ból, bezsenność oraz lęk.

MELISA przyjemnie aromatyczna, zawiera kilka flawonoidów, które pomagają redukować stres i lęk, wspomagają sen, poprawiają pamięć oraz uspokajają rozstrojony żołądek. Melisę często łączy się z innymi ziołami, które poprawiają nastrój i zmniejszają stres, takimi jak kozłek lekarski, chmiel czy rumianek. Spróbuj pić melisę przed snem w postaci naparu. To zioło można przyjmować również w postaci tabletek lub nalewki.

RUMIANEK od wieków pomaga w stanach lęku i bezsenności oraz ogólnie poprawiając nastrój. Aby uzyskać łagodną i smaczną herbatę zalewamy suszone kwiaty rumianku gorącą wodą i zaparzamy je przez 10 minut. Po dodaniu odrobiny miodu napój staje się jeszcze bardziej kojący. Jeśli nie lubisz ziołowych herbat, możesz łykać rumianek w kapsułkach, wdychać olejek rumiankowy lub dodać kilka kropel takiego olejku do kąpieli.

CHMIEL. Suszone kwiaty chmielu od dawna są używane do uspokajania umysłu i wspomagania snu. Składnikiem aktywnym chmielu jest methylbutenol – łagodny środek uspokajający. Możesz go wypić w formie herbaty (jeżeli ci nie przeszkadza jego silny i raczej gorzki smak). Większość ludzi woli przyjmować chmiel w postaci tabletek. Występuje przeważnie w połączeniu z kozłkiem lekarskim, ponieważ te dwa zioła uzupełniają się nawzajem w działaniu uspokajającym. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie woreczka z wysuszonymi kwiatami chmielu obok poduszki podczas snu.

KOZŁEK LEKARSKI skutecznie redukuje lęk, bezsenność i niepokój. Jest wskazany na trudności z zaśnięciem, jak również pomaga zapobiegać lunatykowaniu. Kozłek lekarski przyjmuje się zwykle w formie tabletek z powodu silnego i nieprzyjemnego zapachu tego zioła. Często łączy się go z innymi roślinami o właściwościach uspokajających, takimi jak chmiel czy męczennica.

MĘCZENNICA (passiflora). Suszone kwiaty, liście i łodygi męczennicy zwiększają w mózgu poziom związku GABA, co prowadzi do nastroju odprężenia i zmniejszenia bezsenności oraz lęku.
Smak herbatki z męczennicy przypomina smak trawy lub siana. Można go nieco poprawić dodając miód. Męczennica jest również dostępna w postaci tabletek lub jako nalewka.

ASHWAGANDHA / WITANIA OSPAŁA dostarcza energię do tkanek, szczególnie mięśni i kości, oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nadnerczy i układu rozrodczego. Ułatwia zasypianie, wspomaga utrzymanie zdrowia psychicznego. Efekty odczuwalne są już po pierwszych trzech, czterech tygodniach stosowania. Aby w pełni doświadczyć korzyści płynących z działania preparatów Ashwagandhy, kurację należy stosować przez okres około 3 do 6 miesięcy. Okres ten jednak może być różny dla każdej osoby i zależeć od wielu czynników m.in. od ogólnego stanu zdrowia albo diety.

WIŚNIE zawierają melatoninę, hormon odpowiedzialny za regularne cykle snu i budzenia. Warto wypijać przed snem szklankę soku z kwaśnych wiśni z dodatkiem wanilii.

Jak to w przypadku ziół bywa mechanizm ich działania nie jest do końca wyjaśniony, a efekty indywidualne. Niektórzy śpią po nich dobrze, inni nie.Należy jednak spróbować. Metabolizm różnych osób jest inny i dlatego reagują na zioła odmiennie.

SOK NA BEZSENNOŚĆ
2-3 duże liście sałaty
1 gruszka albo jabłko
1 marchew
1 słodki ziemniak
1/4 - 1/3 średniej bulwy kopru włoskiego
1 grejpfrut
Umyj, oczyść, posiekaj i włóż wszystkie składniki do sokowirówki. Wypijaj 1/2 litra
soku dziennie, przy czym połowę tej porcji rano i połowę wieczorem.

Działanie składników soku:
-   sałata zawiera naturalne opiaty, które pomagają odprężyć ciało
-   koper włoski pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest spazmolityczny
    i wiatropędny
-   witamina C, która znajduje się w cytrusach, pomaga w oddychaniu i
    dotlenianiu tkanek w nocy.

Co jeszcze może wpływać na bezsenność?
-  niedobory magnezu
-  niedobory wapnia
-  niedobory boru
-  niedobory witaminy D3
-  aspartam często powoduje bezsenność
-  przeprowadzić odrobaczenie organizmu
-  zaburzenia hormonalne / zbyt niski poziom estrogenu i progesteronu
-  borelioza (warto się przebadać rezonansem magnetycznym na obecność tego
   patogenu)
-  brak właściwej higieny snu. Najważniejsze jej zalecenia to;
   a/ w pomieszczeniu w którym śpimy powinno być raczej chłodno (ok. 18 stopni
       Celsjusza);
   b/ z sypialni należy usunąć telewizor i urządzenia wydające dźwięki oraz
       świecące (np. tykający zegar);
   c/ w pomieszczeniu w którym śpimy powinno być cicho i ciemno;
-  żeby dobrze spać należy się w ciągu dnia zmęczyć
-  bardzo ważna jest aktywność fizyczna (chociażby spacer), najlepiej do 3 godz.
   tygodniowo
-  codzienne przebywanie na świeżym powietrzu. Światło słoneczne (nawet gdy
   dzień jest pochmurny) reguluje prawidłowe wydzielanie przez szyszynkę
   melatoniny - hormonu, który jest jednym z czynników odpowiedzialnych za
   prawidłowe działanie wewnętrznego zegara około - dobowego.
-  w pomieszczeniu w którym śpimy nie może być zbyt suche powietrze, warto je
   nawilżać stosując aromaterapię
-  należy zadbać o to by codziennie udawać się na spoczynek o tej samej porze i
   o tej samej porze wstawać by nasz mózg przyzwyczaił się do tego
   i wyregulował  rytm naszego ciała.


JAK SOBIE POMÓC- jak zadbać o dobry sen?
1/  Poczytaj - może raczej jakąś nudną, nużącą lekturę. Czytanie relaksuje nasze
     ciało.
2/  Wyjdź przed snem na spacer i zaczerpnij świeżego powietrza. Jeżeli nie
     możesz to wyjdź na balkon i pooddychaj albo chociaż uchyl okno.
3/  Spróbuj ćwiczeń izometrycznych, jogi czy rozciągania (może też być seks).
4/  Wzbogać swoją dietę o aminokwas L-tryptofan.
5/  Niacyna przyjmowana w dawkach od 50 do 200 mg na około 20 minut przed
     pójściem do łóżka działa nasennie (niektórym będzie potrzebna większa dawka
     ale zacząć trzeba od 50 mg i stopniowo zwiększaj). Optymalna dawka to taka,
     po której będziesz senny. Po zażyciu większej dawki niacyny występuje
     uderzenie ciepła co jest nieszkodliwe i może być przyjemnym dodatkiem przed
     zaśnięciem. Nie należy się tego bać. Jest w sprzedaży niacyna, która
     nie wywołuje tego efektu lub można zmniejszyć dawkę jeżeli będzie
     to przeszkadzać.
6/  Dostarcz organizmowi więcej lecytyny. Stanowi ona 1/3 suchej masy mózgu.
     Źródłem pokarmowym jest soja i żółtka jaj. Jest też dostępna w formie
     suplementu i mogą wystarczyć 2-3 łyżki by skrócić czas oczekiwania na sen.
7/  Warto medytować przed snem (dobrym zamiennikiem może być modlitwa).
     Wprowadzają one stan ukojenia. Popróbujcie medytacji transcendentalnej, która
     wprowadza w stan głębokiego odprężenia zwalczając bezsenność.
8/  Przyjmuj od 3 do 9 miligramów melatoniny w tabletkach na godzinę przed
     snem. Melatonina jest bardzo bezpieczna i nie szkodzi nawet przy dawkach
     200 mg na dzień ( wyniki przeprowadzanych ostatnio badań).
9/  Wypijaj pół godziny przed snem ciepły napój z mleka, miodu i gałki
     muszkatołowej, mleko z dodatkiem miodu i wanilii lub cynamonu ewentualnie
     jakieś herbatki ziołowe z ziół wspomnianych powyżej.
10/ Wieczorem unikaj stymulantów, takich jak kawa, herbata, cukier, słodkie
      produkty spożywcze i alkohol. Nie pij zbyt dużo wody przez ostatnie 2 godziny
      przed snem.
11/ Przed pójściem spać dobrze jest zjeść trochę białka, żeby utrzymać cukier we
      krwi na stabilnym poziomie. To może być na przykład sproszkowana serwatka
      białkowa albo trochę surowych orzechów, ziaren lub ryba.
12/ Wypij herbatę ziołową na bazie chmielu i rumianku z łyżką miodu
13/ Dobry kompleks suplementów powinien też zawierać witaminy z grupy B,
      dziurawiec, magnez, cynk, selen i chrom
14/ Zakwaś żołądek. Może w tym pomóc betaina HCL. Warto spróbować tym bardziej że reguluje
      również  inne problemy.
15/ Jeśli wypróbowaliście wszystkie powyższe metody a i tak budzicie się
      o 3-ciej nad ranem i nie możecie zasnąć to mogę tylko poradzić ... wstań
      bo być może jest to dla ciebie normalna pora. Ajurweda zakłada występowanie
      trzech okresów; wata od 2.00 do 6.00; kafa od 6.00 do 10.00 i pitta od 10.00
      do 14.00 i dalej powtórka cyklu przez 12 godzin. Być może wasz organizm
      funkcjonuje dokładnie według tego rytmu. W tej sytuacji jeżeli budzicie się tak
      wcześnie to może wystarczy że zaczniecie się wcześniej udawać
      na spoczynek, tak by trwał on ok. 7 godzin.

Tryptofan - aminokwas pomocny w zasypianiu, niezbędny do produkcji serotoniny, odpowiedzialnej za czynności ośrodkowego układu nerwowego oraz melatoniny, która reguluje zegar biologiczny i pomaga w zasypianiu. Organizm sam go nie wytwarza, więc musimy go dostarczać w diecie. Pokarmowe źródła L-tryptofanu to owoce morza, ciemne mięso kurczaka i indyka, mleko, ser, jogurty, fasola i nerkowce. Aby tryptofan z produktów mlecznych szybciej przenikał do mózgu, warto spożywać je w towarzystwie węglowodanów. To dlatego krakersy z serem i ciastka popijane mlekiem to dobre wieczorne przekąski. Przeciętna porcja dostarcza około 1 grama L-tryptofanu. Jeszcze szybciej zaopatrzymy się w niego, zjadając garść nerkowców (500 mg tryptofanu). Inne orzechy i ziarna także stanowią obfite źródło tryptofanu.

CABA (kwas gamma-aminomasłowy) jest aminokwasem wytwarzanym w organizmie człowieka, gdzie pełni funkcję istotnego neuroprzekaźnika w centralnym układzie nerwowym, odpowiedzialnego za stan spokoju i poczucie bezpieczeństwa.
-  Ułatwia zasypianie
-  Wprowadza organizm w stan głębokiego snu
-  Potęguje procesy regeneracji i wypoczynku
-  Stosowany na noc zwiększa energie za dnia
-  Powoduje stan odprężenia i relaksu
-  Łagodzi negatywne skutki stresu
-  Powoduje wzrost produkcji hormonu wzrostu
-  Sprzyja szybszemu spalaniu tkanki tłuszczowej
-  Pobudza odnowę tkanki nabłonkowej przewodu pokarmowego
-  Zwiększa czynności absorpcyjne jeli
-  Pobudza wytwarzanie prebiotyków wpływających na odporność

Leki nasenne pięciokrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci na raka i zachorowania na inne choroby. Badania przeprowadzone w 2012 roku na grupie około 11000 dorosłych wykazało, że pigułki na sen odpowiadają za pół miliona przedwczesnych zgonów rocznie.
Jedną z największych zalet naturalnych metod ułatwiających sen jest ich bezpieczeństwo oraz fakt, że nie wywołują one uzależnienia. Kiedy twoje ciało i mózg są odpowiednio odżywione, spokojniejszy sen okazuje się naturalnym stanem. Ty masz za zadanie karmić swoje ciało a nie faszerować je lekami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz