Odradzam!!!
Dieta powinna być dopasowana do klimatu, w którym żyjemy. Jak zapewne wiecie strefy klimatyczne dzielone są na: gorącą, ciepłą, umiarkowaną, chłodną i zimną. Podobnie na pięć kategorii podzielona jest żywność według jej natury termicznej: wyziębiająca, wychładzająca, neutralna, ogrzewająca, gorąca.
Zgodnie z medycyną chińską ważną cechą pożywienia, którą możemy wykorzystać w celach profilaktycznych i leczniczych jest ciepło i zimno. Cytrusy (pomarańcze, mandarynki, grejpfruty), podobnie zresztą jak produkty mleczne (jogurty, kefiry), zielona herbata i wiele innych wyziębiają organizm zgodnie z ich naturą. Zimą błędem będzie zjedzenie na śniadanie jogurtu z bananem i wypicie soku pomarańczowego. Oziębimy sobie żołądek co niekorzystnie odbije się na energetyce całego ciała. W czasie zimy (również późną jesienią i wczesną wiosną) nasz organizm ma deficyt ciepła z wiadomego powodu - na dworze jest zimno. Żeby utrzymać równowagę termiczną potrzebuje od nas wsparcia w postaci ciepłego odzienia i rozgrzewającego pożywienia. Podczas zimnych dni sporą część energii zużywa na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, dlatego wskazane jest spożywanie posiłków podawanych na ciepło. Organizm nie musi wówczas zużywać cennej energii na podgrzewanie pokarmu w żołądku żeby przygotować go do trawienia. Ciepłe danie podnosi temperaturę ciała i przyspiesza metabolizm bez dodatkowego wysiłku i narządy wewnętrzne nie wychładzają się.
Owoce cytrusowe są najlepszym przykładem niewłaściwego stosowania oziębiających produktów spożywczych w zimie. W reklamach słyszymy jak bogate są w witaminę C i kupując je myślimy że ochronią nas przed przeziębieniami. W rzeczywistości działają przeciwnie, chłodzą organizm i sprzyjają przeziębieniom. Są one nie tylko zimne, ale także kwaśne czym blokują siły odpornościowe organizmu.
Nasze babcie przestrzegały nas że "JEDZENIE LODÓW ZIMĄ JEST NIEZDROWE" o cytrusach nie wspominały bo było ich niewiele. A musimy wiedzieć że jedzenie CYTRUSÓW ZIMĄ RÓWNIEŻ ZDROWIA NIE DODAJE. Wyjątkiem jest tutaj cytryna, której trudno nie używać w kuchni jako przyprawy oraz jako dodatku do gorących napojów choćby dla zdrowego zakwaszenia żołądka. Nic go tak dobrze rano nie przygotuje do pracy jak szklanka gorącej wody z dodatkiem cytryny ... hm może szklanka gorącej wody z łyżeczką octu jabłkowego własnej produkcji.
Często nie myślimy o tym co wprawia w ruch nasze wspaniałe ciała. Dzięki czemu poruszamy się, wykonujemy różne prace, bawimy się i mamy ochotę na cokolwiek. Tą magiczną siłą jest energia. Nasz największy skarb, który decyduje o tym że żyjemy i cieszymy się życiem. Skarb, który niestety się zużywa. To, jak będziemy nim zarządzać, zdecyduje jak długo będziemy żyć.
Gdy się rodzimy dostajemy od naszych rodziców pakiet energetyczny będący bazą/ niezbędnym minimum, który powinniśmy chronić i doładowywać energią kosmiczną, słoneczną i energią z pożywienia. Nie zdołamy uzupełnić ubytków jeżeli nie będziemy się odpowiednio odżywiać. Dotyczy to odżywiania zgodnego z rytmem biologicznym i rytmami natury.
W kuchni i medycynie chińskiej kładzie się nacisk na równowagę, harmonię i umiar gdyż przez tysiące lat obserwacji zauważono że nadmiar i dysharmonia prowadzą do chorób. To obowiązuje w każdej dziedzinie życia… nie tylko w medycynie i kuchni.
Komponując posiłki warto zwrócić uwagę na energetykę użytych produktów tak by gorące i zimne pozostały w równowadze. Nadmiar produktów gorących (np. wołowiny, cebuli, masła, chilli, pieprzu, kawy) lub zimnych (np. pomarańczy, lodów, pomidorów, sałaty, jogurtów, ogórków, bananów) w konsekwencji prowadzi do zaburzenia równowagi energetycznej i problemów zdrowotnych.
Mniej błędów popełnimy gdy będziemy sięgać raczej po produkty regionalne, dobrze nam znane, które występują tam gdzie żyjemy. Warto byśmy nasze pożywienie i sposób obróbki dostosowywali do aktualnej pogody i pór roku. Stosunek produktów ciepłych do zimnych powinien zmieniać się w ciągu roku – jesienią i zimą należy stosować bardziej rozgrzewającą dietę, latem natomiast chłodniejszą. Są to główne zasady, jednak nie oznacza to że zimą czy jesienią nie wolno nam zjeść niczego, co ma działanie ochładzające. Wystarczy, że nie będzie to duża ilość danego produktu, albo zmienimy jego termiczne właściwości np. poprzez gotowanie.
Wiedząc jaką termikę i oddziaływanie na organizm ma to, co zjadamy możemy nie tylko profilaktycznie wzmacniać organizm, ale także przywrócić jego wewnętrzną harmonię i zachwianą równowagę.
Osoby którym brakuje energii, czują się osłabione i łatwo się przeziębiają, powinny spożywać produkty ocieplające i rozgrzewające, aż do gorących. Ich organizm cierpi pod wpływem zimna lub wilgoci, dochodzi do spowolnienia przemiany materii, pojawia się tendencja do gromadzenia wody w tkankach, stają się wrażliwe na chłód, nie powinny zatem przyjmować pokarmów chłodzących i zimnych (jak cytrusy czy przetwory mleczne) – powinny unikać produktów surowych. Produkty rozgrzewające w takim przypadku będą wzmacniać, dodawać energii i zmniejszać wrażliwość na chłód.
STAN ZIMNA W ORGANIZMIE może być spowodowany nadmiernym spożywaniem pokarmów o ochładzającej naturze termicznej lub niewystarczającym spożyciem pokarmów ogrzewających, ekstremalnymi warunkami zewnętrznymi lub zbyt małą aktywnością fizyczną. Zimno zazwyczaj objawia się odczuwaniem zimna w organizmie, niechęcią do zimna, wręcz strachem przed zimnem. Zimnu towarzyszyć mogą zakłócenia funkcjonowania nerek i pęcherza moczowego, zaburzenia funkcji seksualnych oraz problemy z kośćmi i włosami. Stanom zimna towarzyszą na płaszczyźnie emocjonalnej lęk i strach. Aby przywrócić równowagę w organizmie zaleca się: więcej aktywności, ruchu, a z drugiej strony wyciszenie i opanowanie negatywnych emocji (lęku, strachu), unikanie gorących kąpieli (ciepło należy budować od wewnątrz),
rezygnację z pokarmów o chłodnej i zimnej naturze termicznej na rzecz tych, które ogrzewają.
Co nas rozgrzeje? Jak powinniśmy się odżywiać gdy jest zimno? Jak zachować w organizmie ciepło? Jak chronić się przed wpływami zimna i wilgoci z zewnątrz?
1/ Ciepłe, długo gotowane zawiesiste zupy warzywne, warzywno-strączkowe, warzywno-
zbożowe, pełne zboża i podprażone orzechy to najlepsze pożywienie na zimę.
2/ Wspaniale wzmacniają w tym czasie zupy gotowane na mięsie - najlepiej z indyka lub
ekologicznej kury- które bezpośrednio wpływają na nerki, gulasze mięsno - jarzynowe,
mięsa pieczone z jarzynami.
3/ Wegetarianie powinni używać jak najwięcej ziół o rozgrzewającej naturze, do potraw
powinny być dodawane rośliny strączkowe jak groch, soczewice i fasole, i sporo
ogrzewających ostrych warzyw jak cebula, por i czosnek.
4/ Owoce jemy rzadziej, a nawet sporadycznie tylko i wyłącznie poddane obróbce
termicznej - pieczone, prażone, czy z kompotu. Owoce są nawilżające i ochładzające
będą dodawały organizmom wilgoci, której i tak wokoło sporo.
5/ W zimowym gotowaniu korzystamy również z innych naturalnie przechowujących się
produktów jak orzechy, pestki, nasiona, suszone owoce i warzywa, grzyby, oleje, masło,
jajka i miód, płatki owsiane i kasza gryczana.
6/ Dobrym wariantem będą przeróżne kotleciki ze zbóż i roślin strączkowych, pierogi, placki,
racuchy.
7/ Korzystne energetycznie będą warzywa korzeniowe, a z nich gulasze warzywne i lecza,
duszone warzywa kapustne, bigosy jarskie.
8/ Pijemy tylko ciepłe napoje, ogrzewające herbatki, gotowaną kawę – np. kawa prawdziwa
gotowana wg Pięciu przemian.
Obróbka termiczna zmienia termikę pokarmu:
- surowy i blanszowany będzie bardzo chłodny,
- gotowany na parze oraz w dużej ilości wody będzie mniej ocieplający,
- sporo gorąca doda potrawom smażenie i grillowanie, gotowanie w szybkowarze,
prażenie, pieczenie,
- najwięcej ciepła doda pokarmowi smażenie w głębokim tłuszczu,
- duszenie w sosie własnym i gotowanie w mniejszej ilości wody i tłuszczu będzie
sposobem obróbki termicznej najbardziej zrównoważonym i neutralnym,
- fermentowanie, marynowanie i kiełkowanie należą do najbardziej ochładzających
sposobów przetwarzania pokarmów,
W kwestii obróbki termicznej potraw panuje naczelna zasada, że im wyższa temperatura i dłuższy czas gotowania, tym mocniej zostaną uwypuklone ogrzewające właściwości pożywienia. Wprawdzie większość produktów poprzez ugotowanie nie stanie się z chłodnych ciepłymi, ale osiągną neutralny charakter, dzięki czemu będą znacznie lepiej strawne niż surowe – zużyjemy mniej energii życiowej w procesie ich trawienia. Poprawić strawność możemy nie tylko poprzez obróbkę termiczną, ale także dzięki dodaniu przypraw i ziół, które mają przeważnie ciepłą lub gorącą naturę działając na organizm rozgrzewająco. Dodatkowymi czynnikami poprawiającymi trawienie są: drobne krojenie, ubijanie, tarcie w trakcie przygotowywania oraz dokładne przeżuwanie w czasie jedzenia.
UWAGA NA PRZETWARZANĄ ŻYWNOŚĆ
- Przetwarzanie i utrwalanie obniża lub pozbawia żywność wartości energetycznej,
- Pokarmy poddawane obróbce wbrew naturze zmieniają swoją naturalną, termiczną
właściwość,
- Pokarmy mrożone, podobno zawierają witaminy i składniki mineralne, ale ich natura
termiczna zostaje poważnie uszkodzona a energetycznie stają się po prostu martwe,
- Obróbka termiczna przy pomocy kuchenki mikrofalowej niszczy prawdziwą energię
żywności i jej potencjał jednocześnie uszkadzając też strukturę białek. To właśnie powoduje
dodatkowo, że organizm traktuje taką żywność jak wroga.
- Intensyfikacja wzrostu roślin i zwierząt oraz chemizacja, także powodują obniżanie
wartości energetycznej pokarmów.
Jedyne co tutaj można doradzić to nie jedzcie tego!!!.
PRZYPRAWY, KTÓRE DZIAŁAJĄ ROZGRZEWAJĄCO NA ORGANIZM:
IMBIR; ma ostry smak i cytrynowy zapach. Przyspiesza krążenie, co daje efekt rozgrzania i skutecznie chroni przed infekcjami. W kuchni ma szerokie zastosowanie, można go dodawać zarówno do potraw słodkich jak i pikantnych, do wieprzowiny, ryżu, zup i deserów. Pokrojony w plasterki świeży imbir możemy dodawać do herbaty wraz z cytryną lub do przegotowanej wody z łyżeczką miodu. Taki napój działa rozgrzewająco na organizm i wspomaga jego odporność.
CYNAMON; ma działanie antyseptyczne. Jego odkażające właściwości można np. wykorzystać w infekcjach gardła dodając go do herbaty. Można nim wzbogacić smak kawy. Zawiera takie składniki jak mangan, żelazo i wapń. Świetnie pasuje do deserów a także do dań mięsnych.
KARDAMON; Pachnie kamforą i ma wyrazisty smak. Działa przeciwzapalne na układ oddechowy. Ma pobudzające działanie na apetyt i kojące na układ nerwowy. Dodany do herbaty lub kawy neutralizuje toksyczne składniki.
GOŹDZIKI; idealne jako dodatek do pierników i ciast, kawy, herbaty, niektórych zup oraz do mięs. Mają działanie antyoksydacyjne, bakteriobójcze, wzmacniają układ odpornościowy, zwalczają infekcje i oczyszczają organizm z toksyn.
CHILI; dzięki pikantnemu smakowi świetnie się sprawdza jako przyprawa do potraw z fasoli, soczewicy, drobiu i innych mięs, a także czekolady. Kapsaicyna , którą zawiera wzmacnia układ immunologiczny. Oczyszcza drogi oddechowe i rozgrzewa.
KURKUMA; lekko pikantno-korzenna, zawarta w niej kurkumina nadaje potrawom złocisty kolor. Kurkuma doskonale sprawdza się w daniach z soczewicy i fasoli. Rozgrzewa i pobudza procesy trawienne. Kurkumina działa jak naturalny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Świetny przeciwutleniacz, chroni serce, poprawia pracę mózgu.
GAŁKA MUSZKATOŁOWA; gorzko-słodka, poprawia krążenie i korzystnie wpływa na procesy trawienne. Komponuje się z daniami mięsnymi, dynią, sosem beszamelowym, a także niektórymi owocami morza.
WANILIA; powszechnie używana w kuchni. Można nią aromatyzować praktycznie wszystkie potrawy spożywane na słodko. Dodaje się ją do potraw z białego sera, owoców, aromatyzuje się nią wiele rodzajów ciast, cukierków, tortów, lodów a także czekoladę, napoje alkoholowe, a nawet tytoń. Stanowi dobry środek pobudzający i rozgrzewający organizm. Ponadto wpływa kojąco na system nerwowy.
KOZIERADKA; lekarstwo na gorączkę i bóle gardła, zawiera dużą ilość błonnika oraz antyoksydantów, usuwa toksyny wspiera trawienie, normalizuje poziom glukozy. Jako przyprawa używana w kuchni hinduskie.
Ogólnie pod kątem termicznego oddziaływania na organizm produkty dzielimy na:
Zimne (wychładzają) – owoce, jogurty, kefir
Chłodne/nawilżające (sprzyjają budowie krwi i płynów odżywczych ciała) – owoce,
warzywa, przetwory mleczne
Neutralne (wzmacniają energię, równoważą pracę narządów) – owoce, warzywa, mleko,
zboża, strączkowe,
Ciepłe (działają lekko rozgrzewająco, wspomagają aktywność) – warzywa, mięso,
przyprawy
Gorące (rozgrzewają organizm) – mięso, przyprawy
ZIMNE PRODUKTY SPOŻYWCZE
Poleca się ich spożywanie przede wszystkim w krajach o gorącym klimacie lub porą letnią, dla równoważenia upału na zewnątrz lub w sytuacji przegrzania organizmu. Do tej grupy produktów należą m.in. wiele owoców tropikalnych, herbaty ziołowe i owocowe o kwaśnym smaku, pomidory, ogórki, arbuzy, jogurty, woda mineralna i algi morskie. Dodane w niewielkiej ilości do potraw zapobiegają powstawaniu nadmiernego gorąca w organizmie.
Zimą powinniśmy unikać produktów zimnych. Ich nadmiar osłabia przewód pokarmowy i środkowy ogrzewacz co na dłuższą metę powoduje osłabienie nerek i wewnętrzny chłód.
PRODUKTY ZIMNE:
KWAŚNE ZIMNE: rabarbar, kiełki fasoli mung, ananas, piwo pszeniczne, mięso z kaczki,
jogurt, kefir, zsiadłe mleko, maślanka
GORZKIE ZIMNE: cykoria, endywia, sałata lodowa, herbata czarna, herbata zielona, kawa
czarna, sok z aloesu, korzeń rzewienia
SŁODKIE ZIMNE: arbuz, mleko sojowe, ogórek, szparagi, awokado
SŁONE ZIMNE: glony, miso, sól, małże, woda zimna, woda mineralna, woda źródlana
CHŁODNE (ODŚWIEŻAJĄCE) PRODUKTY SPOŻYWCZE
Należy do nich większość warzyw, sałat, owoców, herbatek ziołowych oraz produktów i przetworów mlecznych. Z nich nasz organizm buduje krew i soki ciała dlatego powinniśmy cieszyć się nimi przez cały rok. W lecie pomogą nawilżyć organizm, a w zimie zrównoważą rozgrzewające działanie bogatych w białko produktów mięsnych. Jednak przy nadmiarze obciążają układ trawienny i zużywają zbyt dużo energii. Osoby wychłodzone powinny ich raczej unikać.
PRODUKTY CHŁODNE:
KWAŚNE CHŁODNE: kwaśna śmietana, biały ser, zakwas chlebowy, kuskus, pszenica,
płatki pszenne, boćwina, kiełki lucerny, ogórecznik, kiszone ogórki,
kapusta, rzodkiew, szpinak, pomidory, roszponka, szczaw, warzywa
marynowane (również oliwki), sos sojowy, zarodki, agrest, borówka,
kwaśne brzoskwinie, cytryny, jagody, granat, kwaśne jabłka,
pomarańcze, papaja, kwaśny grejpfrut, dzika róża, poziomka,
mandarynka, mango, porzeczki, śliwki, truskawki, estragon, melisa,
świeże soki owocowe, szampan, białe wina, herbaty owocowe, piwo
pszeniczne, herbaty z głogu, hibiskusa, niedojrzałe owoce,
GORZKIE CHŁODNE: żyto, sałata, rukola, radicchio, czarny bez, pigwa, bakłażan, szparagi,
gorzki grejpfrut
SŁODKIE CHŁODNE: maliny, jeżyny, estragon, orzechy nerkowca, tofu, olej słonecznikowy,
olej lniany, olej sojowy, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek, siemię
lniane, soki warzywne, jęczmień, chleb na drożdżach, brokuły, cukinia,
kalafior, kapusta pekińska, bakłażan, pieczarki, papryka, seler,
banany, gruszki, słodkie jabłka, zielone winogrona, cukier, słodka
śmietanka, szpinak,
OSTRE CHŁODNE: herbata miętowa, ryż brązowy, jęczmień, jarmuż, kalarepa, rzodkiew,
rzodkiewka, seler naciowy, mięta pieprzowa
SŁONE CHŁODNE: ciecierzyca, fasolka mung, fasola suszona, soja, ostrygi, oliwki
NEUTRALNE PRODUKTY SPOŻYWCZE
Produkty neutralne powinny być głównym składnikiem każdej potrawy. Budują one energię życiową organizmu oraz działają harmonizująco na narządy. Są to m.in. pełnoziarniste zboża, gotowane warzywa zawierające skrobię, warzywa strączkowe (oprócz soi), dobrej jakości wołowina, wszystkie oleje oraz inne wysokiej jakości tłuszcze. Produkty z tej grupy mają zdolność do równoczesnego odżywiania soków i krwi, budowania energii życiowej i dodawania siły, dzięki czemu należą do najwartościowszych.
PRODUKTY NEUTRALNE:
KWAŚNE NEUTRALNE: bulgur, orkisz, twaróg, drożdże, nasiona lotosu
GORZKIE NEUTRALNE: brukselka, kawa zbożowa, karczoch, amarantus
SŁODKIE NEUTRALNE: jajka, masło, winogrona, kasza jaglana, kaszka kukurydziana,
ziemniaki, buraki, dynia, fasolka szparagowa, groch, groszek
zielony, kalarepa, kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta
włoska, marchewka, pietruszka, ananas, daktyle suszone, figi,
śliwki suszone, papaja, boczniak, grzyby leśne, grzyby shitake,
pestki dyni, orzechy laskowe, migdały, orzechy pistacjowe, sezam,
słonecznik, orzechy ziemne, masło, cielęcina, wołowina, miód,
melasa, mleko krowie
OSTRE NEUTRALNE: gęsina, mięso z indyka
SŁONE NEUTRALNE: wieprzowina, karp, fasolka adzuki, soczewica, bób
CIEPŁE PRODUKTY SPOŻYWCZE
Zaliczamy do nich większość suszonych ziół i przypraw, wiele ryb morskich, mięso drobiowe, wędzone i dziczyznę, niektóre warzywa (cebula, chrzan, por), suszone owoce, kawę, kakao oraz orzechy. Te produkty, świetnie rozgrzewają i wspomagają aktywność (Jest to uzależnione od wielkości porcji oraz intensywności smaku). Można je jeść właściwie o każdej porze roku. Ich ilość w diecie należy zwiększać przy chłodnej pogodzie i w chłodnej porze roku. Należy pamiętać, że mocno aromatyczne przyprawy w większych dawkach są mocno rozgrzewające i dlatego trzeba ich używać z umiarem. Ich siłą są głównie olejki eteryczne, które uwalniają energię życiową z zastoju, dynamizują organizm i poprawiają smak potraw.
PRODUKTY CIEPŁE:
KWAŚNE CIEPŁE: kwaśne wiśnie, owoc cytryńca, owoc derenia, owoc róży, koperek,
kolendra, kiełki, imbir marynowany, ocet: balsamiczny, winny,
ocet ryżowy, drób, natka pietruszki.
GORZKIE CIEPŁE: gorąca woda, kasza gryczana, prażone zboża, quinoa, bazylia, cząber,
estragon, lubczyk, liść laurowy, majeranek, oregano, rozmaryn,
tymianek, kurkuma, ser kozi, mleko kozie
SŁODKIE CIEPŁE: smażona cebula, wiórki kokosowe, orzechy piniowe, orzechy włoskie,
rodzynki, słodkie brzoskwinie, morele, czereśnie, czerwone winogrona,
masło klarowane, olej rzepakowy, bataty, wanilia, słodkie wino, porto,
miód pitny, kminek, sago
OSTRE CIEPŁE: mięso z dziczyzny, owies, cebula, szalotka, szczypior, por, ser mocno
sfermentowany, sery pleśniowe, ser parmezan, czosnek, gorczyca,
kardamon, kmin rzymski, chrzan, kolendra, majeranek, ostra papryka,
pietruszka, świeży imbir, czarnuszka
SŁONE CIEPŁE: dorsz, flądra, homar, krewetki, łosoś, langusta, szproty, tuńczyk węgorz,
ryby wędzone, okoń, rogi jelenia
GORĄCE PRODUKTY SPOŻYWCZE
Należą do nich; baranina, bardzo ostre przyprawy (pieprz, gałka muszkatołowa, chili, czosnek), grzane wino i wysokoprocentowy alkohol. Bardzo ważne jest rozważne ich stosowanie. Należy ich unikać przy problemach emocjonalnych takich jak rozdrażnienie i agresja, przy zaburzeniach snu, nocnych potach, uderzeniach gorąca związanych z menopauzą, a także niedoborze krwi. W niewielkich dawkach można je stosować przez cały rok a szczególnie korzystne jest ich działanie zimą.
PRODUKTY GORĄCE:
GORZKIE GORĄCE: kozieradka, spirytus, grzane wino, baranina, jagnięcina, koźlęcina
SŁODKIE GORĄCE: cynamon, koper włoski
OSTRE GORĄCE: anyż, curry, chili, goździki, gałka muszkatołowa, imbir suszony, pieprz,
ziele angielskie, herbata Yogi, whisky, wódka
Powyżej widać jeszcze jeden podział wywodzący się z medycyny chińskiej, o którym wcześniej nie wspomniałam, a który odgrywa ważną rolę w uzupełnianiu energetyki poszczególnych organów wewnętrznych. Wszystkie wymienione powyżej produkty spożywcze zostały również podzielone na: kwaśne, gorzkie, słodkie, ostre i słone. Wiedząc, który smak jest przypisany, do którego organu możemy dodatkowo wykorzystać właściwe produkty do „doładowania” energią odpowiadające im organy.
Smaki wzmacniają następujące organy:
SMAK GORZKI (żywioł ognia) – serce, osierdzie, jelito cienkie, potrójny ogrzewacz
(język, cera, ukrwienie, naczynia tętnicze)
SMAK KWAŚNY (żywioł drzewa) – wątroba, pęcherzy żółciowy (oczy, mięśnie, ścięgna,
paznokcie)
SMAK OSTRY (żywioł metalu) – płuca, jelito grube (nos, skóra, włosy ciała)
SMAK SŁODKI (żywioł ziemi) – śledziona i żołądek (wargi, śluzówka, ciało/mięśnie,
tkanka łączna)
SMAK SŁONY (żywioł wody) – nerki, pęcherz moczowy (ucho, kości, mózg, włosy głowy)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz