wtorek, 1 sierpnia 2023

ŻÓŁTLICA WZMACNIA, LECZY SKÓRĘ, OCZYSZCZA Z TOKSYN, REGULUJE TRAWIENIE, LECZY PRZEZIĘBIENIA
















Mało ogrodników i działkowców wie, iż żółtlica, którą tak zapamiętale wyrywają ze swoich grządek to cenna roślina lecznicza a i w kuchni też była wykorzystywana przez nasze prababki. Rośnie na polach, pastwiskach, ugorach, nieużytkach, przychaciach, przy kompostach, na miedzach, zaniedbanych uprawach zbożowych. Jak widać występuje pospolicie i spotkać ją można prawie wszędzie. W Polsce mamy dwa gatunki żółtlicy: żółtlica owłosiona i żółtlica drobnokwiatowa. Jest rośliną jadalną o działaniu leczniczym. Była doceniana w medycynie ludowej. Używano ją głównie do leczenia ran, wyprysków, zmian troficznych skóry i jako środka wzmacniającego oraz odżywczego ale ma szersze działanie. Ziele żółtlicy jest źródłem witaminy C, potasu, manganu, żelaza, krzemu, kwasu kawowego i chlorogenowego, bioflawonoidów, przeciwzakrzepowych kumarynowców i poliacetylenów. Zawiera laktony. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, detoksykująco, ochronnie na miąższ wątroby i pobudza regenerację tkanek. Wywiera wpływ immunostymulujący i przeciwwysiękowy. Reguluje przemianę materii.

Surowcem kulinarnym i leczniczym są kwiaty i ziele żółtlicy zbierane w okresie kwitnienia od późnej wiosny do wczesnej jesieni. 

Jak wszystkie zioła suszy się ją w ciemnym i przewiewnym miejscu. 

W kuchni wykorzystuje się liście, wierzchołki pędów, pąki kwiatowe i kwiaty żółtlicy głównie podgotowane, smażone lub zblanszowane - wtedy zyskują orzechowy aromat. Można je dodawać do zupy albo zapiekanek, do szpinaku, do dań jednogarnkowych, potraw warzywnych, pesto, sałatek. Zawierają sporo białka, którego potrzebujemy do budowy mięśni i dlatego można ją dodawać do koktajli, wypijanych po treningu (np. w formie proszku/wysuszoną i zmieloną).

Na trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, wypryski, suche zapalenia skóry robi się maść na maśle kozim ze świeżego ziela (przez ucieranie). Dr Różański pisze że jest skuteczna. Przed utarciem ziele najlepiej skropić alkoholem i gliceryną. 

Ze świeżego umytego ziela żółtlicy można sporządzać macerat, ziołomiód, sok i intrakt.

Ziela żółtlicy używano zawsze w prosty sposób: 
- w postaci wyduszonego soku, 
- maceratów, 
- pogniecionego ziela, 
- maści ze świeżego ziela,
- ucieranego świeżego ziela z olejem lnianym i tranem pół na pół do leczenia ran, atopowego zapalenia    skóry, łuszczycy, egzemy, oparzeń, owrzodzeń


Ziele żółtlicy utarte z olejem lnianym lub oliwką z oliwek (zieloną i mętną) świetnie działa żółciopędnie i żółciotwórczo, pobudza wydalanie złogów żółciowych, pobudza procesy detoksykacji i oczyszczania jelit, reguluje wypróżnienia. Taka papkę z ziela żółtlicy i oleju zażywa się po 3 łyżki na czczo rano i po południu, w tym czasie zalecano przyjmowanie jedynie wód zdrojowych (np. Zuber) i stosowanie głodówki przez 2-3 dni. Tą metodę stosowano kiedyś do oczyszczania organizmu ze szkodliwych metabolitów.

Dobrym środkiem wzmacniającym i odtruwającym jest intrakt z ziela żółtlicy. 
Zaleca się stosowanie 1 raz dziennie po 1 kieliszku. Można również zrobić wyciąg na winie: 1 część ziela wytrawiać 3 częściami czerwonego wina wytrawnego mocnego. Po 14 dniach przefiltrować i zażywać po 1 kieliszku dziennie na poprawę krążenia wieńcowego, jako immunostymulator, dla wzmocnienia fizycznego i jako środek przeciwmiażdżycowy oraz dla regulacji metabolizmu.

Zmielone ziele żółtlicy (świeże) mieszać z wódką i miodem w proporcji 1 łyżeczka żółtlicy na 1 łyżkę miodu spadziowego i 1 łyżeczkę wódki. Stosować jako środek wzmacniający i odżywczy przy niewydolności krążenia i miażdżycy, rekonwalescencji, przeziębieniu i chorobach zakaźnych. Korzystnie działa przy kaszlu (przepis dr Różański)

Wyciągi z żółtlicy zastosowane na skórę działają przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Pobudzają naskórnikowanie i ziarninowanie. Aktywują procesy odnowy i odtruwania skóry. Wzmacniają włosy (odżywcze i przeciwzapalne na cebulki włosowe). Podnoszą wilgotność i elastyczność skóry. Wyciąg z żółtlicy w formie śmietanki, toniku, kremu, oleju można stosować do pielęgnowania cery suchej, naczyńkowej, rumieniowej, zaskórnikowej, z przebarwieniami i wysiękami, łuszczycowej i alergicznej.

Napar z suchego ziela można pić jako środek wzmacniający i metaboliczny bez ryzyka przedawkowania. Może być alternatywą dla herbaty. Napar można stosować na okłady na oczy przy “cieniach i workach” pod oczami oraz przy stanach zapalnych i zakażeniach bakteryjnych spojówek oraz powiek.

Żółtlica korzystnie działa na wątrobę przy wirusowym zapaleniu oraz po zatruciach (pobudza regenerację hepatocytów)

Maseczka regenerująca do twarzy i doskonale odżywiająca włosy.
Składniki:

żółtlica drobnokwiatowa
olej lniany
 
Sposób przygotowania:
Ziele żółtlicy drobnokwiatowej mielimy w maszynce do mięsa lub w blenderze, ewentualnie rozcieramy w moździerzu, dodajemy olej lniany. Ucieramy na jednolitą, niezbyt rzadką papkę.
Nakładamy na twarz, szyję, dekolt na co najmniej 20 minut.
Zmywamy ciepłą wodą.

Zastosowanie:
Do cery suchej, naczyńkowej, rumieniowej, zaskórnikowej, z przebarwieniami i wysiękami, łuszczycowej i alergicznej. Świetnie działa też na włosy - wzmacnia i odżywia. Jednym słowem idealna dla każdego. Bardzo prosta i tania w przygotowaniu, a do tego w 100% naturalna.

Informacje i przepisy są zainspirowane przez artykuł dra Różańskiego na stronie -  https://rozanski.li/338/zltlica-galinsoga-w-ziololecznictwie/ i książką "Dzika kuchnia" Łukasza Łuczaja

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Szczególnie ten mixt na wzmocnienie. Muszę spróbować.

    OdpowiedzUsuń