Rwa kulszowa zazwyczaj pojawia się w naszym życiu niespodziewanie.
Wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka. Poczujesz w plecach tak ostry ból że nie będziesz się mógł ruszyć a co dopiero wyprostować. To prawdopodobnie zawitała do twojego życia rwa kulszowa.OBJAWY RWY KULSZOWEJ
- nasilenie bólu od niewielkiego do silnego, odczuwanego jako ostry i przejmujący.
- przeszywający ból może powodować trudności w utrzymaniu wyprostowanej pozycji
stojącej.
- osłabienie mięśni,
- drętwienie lub mrowienie w kończynie dolnej, stopie bądź palcach.
- skurcze mięśni pośladka lub kończyny dolnej
- oraz osłabienie odruchu bezwarunkowego w kolanach i kostkach.
W niektórych przypadkach rwa kulszowa może być sygnałem ostrzegawczym o zbliżającej się przepuklinie. Ból może być powiązany także z wąskim kanałem kręgowym, tak zwanym zespołem Verbiesta.
Dolegliwości innych chorób objawowo zbliżone do rwy kulszowej:
Ból promieniujący do stopy lub do części bocznej i tylnej podudzia,
- nerwobóle stopy,
- RZS,
- zwyrodnienie stawów stopy,
- ból stawu skokowego,
- ból kostki,
- stopa opadająca,
- drętwienie i parestezje stopy,
- zaburzenia czucia i parestezje w podudziu,
- bóle związane ze złamaniem kostek goleni lub kości podudzia,
- porażenie nerwu strzałkowego.
PRZYCZYNY RWY KULSZOWEJ
Przyczyną rwy kulszowej jest ucisk lub podrażnienie nerwu, który powoduje zapalenie i w efekcie uszkodzenie nerwu kulszowego. Anatomicznie jest to największy nerw w ludzkim organizmie.
Nerw kulszowy oddaje swoje włókna do większości mięśni nóg oraz mięśni gładkich miednicy i zaopatruje czuciowo znaczną część skóry kończyn dolnych. Przebieg nerwu kulszowego rozpoczyna się w splocie krzyżowym na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa i w tym miejscu najczęściej pojawiają się dolegliwości. Obecny styl życia powoduje, że coraz więcej ludzi skarży się na ból kręgosłupa, a jeżeli w porę nie podejmie się odpowiedniej rehabilitacji i regularnych ćwiczeń może rozwinąć się rwa kulszowa. To my mamy największy wpływ na to czy doświadczymy ataku rwy kulszowej, czy też nie.
* Siedzący tryb życia,
* stres,
* niewystarczająca ilość ćwiczeń
* nieprawidłowa postawa ciała
* nadmierne napięcie mięśni, które uciskając na nerw utrudniają jego odżywienie
i uszkadzają go (najczęściej jest to mięsień gruszkowaty w którego bliskim
sąsiedztwie nerw przeciska się przez otwór wydostając się z miednicy)
* jednorazowy, krótkotrwały ucisk na nerw kulszowy i w efekcie jego podrażnienie
(może to być spowodowane ciążą, porodem lub dźwiganiem ciężarów).
* guz nowotworowy
* choroba narządów wewnętrznych
to obecnie najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa.
Czynniki te powodują takie schorzenia jak:
* dyskopatia,
* niestabilność kręgów,
* zmiany zwyrodnieniowe
* przewlekły stan zapalny.
Rzadziej czynnikiem wywołującym ból pleców bywa guz nowotworowy lub
choroba narządów wewnętrznych, niemniej jednak przyczyny takie należy wykluczyć
przed przystąpieniem do fizykoterapii i ćwiczeń.
Co warto zrobić, aby rwa kulszowa nie powracała?
* ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, brzucha i pośladków;
* masaże i specjalistyczne techniki fizjoterapeutyczne;
* okłady borowinowe:
* kąpiele siarkowe:
* zastosować odciążający pas lędźwiowy; (np. pas medyczny ze stalkami wzmacniającymi
odcinek lędźwiowy Vertebradyn Stabil Sporlastic)
* elektroterapia: elektrostymulacja prądami TENS/EMS lub prądami
interferencyjnymi IFS (wzmacniające mięśnie, niwelujące stany zapalne);
* jonoforeza i fonoforeza, czyli wprowadzanie leku za pomocą prądu stałego
lub ultradźwięków;
* biostymulacja laserowa;
* krioterapia miejscowa;
* ciepłolecznictwo, czyli okłady cieplne i nagrzewanie lampą solux;
* magnetoterapia.
* duże dawki witaminy C
* kąpiele w solance
WITAMINA C - DOSKONAŁY LEK NA RWĘ KULSZOWĄ
Dr Andrew Saul w swojej książce "Wylecz się sam. Megadawki witamin"
zaleca leczenie rwy kulszowej zgodnie z protokołem dr Klennera
3 gramy (niepełna łyżeczka ) witaminy C w proszku na szklankę wody lub soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy - przyjmować 10 razy dziennie (dzienna dawka około 30 000 miligramów)
Poprawa może przyjść już drugiego dnia kuracji.
Niedobory witaminy C mają szczególny wpływ na wywoływanie i zaostrzanie chronicznych problemów z kręgosłupem, takich jak rwa kulszowa czy zwężenie kanału kręgowego. Długotrwałe braki witaminy C wywołują słabość dysków.
Bez wystarczającej ilości witaminy C twój organizm nie jest w stanie produkować kolagenu, który niczym klej spaja ze sobą komórki. Kiedy komórki krążków międzykręgowych nie trzymają się razem, dysk jest podatny na zwyrodnienia, pękanie, przepuklinę i ślizganie. Na kościach dolnej części pleców spoczywa spory ciężar. Kiedy twoje dyski są słabe lub starte, a ty wyginasz się i poruszasz, kości mogą kompresować korzenie nerwów po obu stronach kręgosłupa. Jeśli w całym procesie bierze udział jeden lub dwa dyski, często kończy się to charakterystycznym bólem zwanym powszechnie rwą kulszową.
Niedobory witaminy C osłabiają więzadła i tkankę łączną, co przekłada się na częstsze kontuzje, większe ryzyko zapalenia i znacznie trudniejszy proces leczenia.
Z czasem niedobory witaminy C stają się powodem jeszcze silniejszego ścierania się, chropowacenia i degeneracji chrząstek. Brak chrząstkowej wyściółki oznacza natomiast towarzyszące wszystkim ruchom ocieranie się o siebie gołych kości. Taki stan nazywany jest zwyrodnieniową chorobą stawów.
Ortopeda i chirurg dr Robert Cathcart III w leczeniu silnych stanów zapalnych stosował dawki witaminy C przekraczające często 100 000 miligramów dziennie i w ten właśnie sposób wyleczył dziesiątki tysięcy cierpiących na artretyzm, bóle pleców, kontuzje czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Kwas askorbinowy jest ważnym i pomijanym kluczem do zrozumienia istoty zwężenia kanału kręgowego oraz środkiem, który może uchronić nas przed chirurgicznym zabiegiem. Bez witaminy C produkcja chrząstek jest niemożliwa a zbilansowana dieta nie wystarcza.
PAMIĘTAJ! małe dozy po prostu nie działają.
Tylko BARDZO duże dawki witaminy C zapewniają szybką i głęboką ulgę,
Dla uzyskania pożądanego efektu należy przyjmować dawki na poziomie tuż przed granicą tolerancji jelit (biegunka). Wysokość dawki musi być określona indywidualnie gdyż u każdego granica jest usytuowana gdzie indziej. Zazwyczaj optymalna dawka wynosi kilkadziesiąt tysięcy miligramów dziennie, jednak powinna być ona podzielona na wiele mniejszych porcji przyjmowanych doustnie co pół godziny ( 3 gramy na szklankę wody).
Jest wiele mitów na temat szkodliwości witaminy C
- że powoduje tworzenie się kamieni nerkowych
- powoduje hipoglikemię
- powoduje bezpłodność
- powoduje zwrotny szkorbut
- niszczy witaminę B12
21.04.1999 opublikowano w "Journal of the American Medical Association" raport Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), w którym potwierdzono że żadna z powyższych dolegliwości nie jest wywołana zbyt dużą ilością witaminy C.
Kąpiel w roztworze soli gorzkiej (sól Epsom, sól angielska) przeciw obrzękom, bólom stawów i mięśni
Szklankę soli gorzkiej rozpuść w wannie bardzo ciepłej wody i zanurzyć się w niej do pasa. Posiedzieć 15-20 minut, (nie używać mydła, płynu do kąpieli i innych). Po wyjściu z wanny posmaruj się balsamem, bo sól wysusza skórę. Tą kąpiel najlepiej zastosować przed pójściem spać,
Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.
OdpowiedzUsuńPrzy tak silnych bólach jak jest rwa kulszowa to nie ma co kombinować. U mnie niestety nawracająca kilka razy do roku i tylko ta maść z konopi mnie znieczula https://konopiafarmacja.pl/masci-i-kremy-konopne/60-thermolka-zel-rozgrzewajacy-na-bole-miesniowe-i-stawowe-8594059735638.html do tego kapiel z solą z olejem konopnym i mentholem oraz smarowanie tą mascią przeciwbólową nie za grubo i zazwyczaj nie mija 5 minut jak zaczyna ból schodzić. Nie ma tego niefajnego zapachu co w innych maściach, więc nikt się mnie nie czepia, że się czymś nasmarowałem. Są dwie wersje wiec uważajcie, która bierzecie na kręgosłup to tylko ta z papryczką. Już tylu osobom to poleciłem , że nie zliczę, a wszyscy mi dziękowali, a to na barki, a to komuś na kolano pomogło. Co jak co, ale u mnie w domu ta maść musi być w zapasie.
OdpowiedzUsuń