wtorek, 6 lutego 2018

CZY ZJADAJĄ CIĘ ROBAKI? PRZYWRY W WĄTROBIE, TRZUSTCE I DROGACH ŻÓŁCIOWYCH.

MASZ PROBLEMY Z WĄTROBĄ, TRZUSTKĄ, PĘCHERZYKIEM ŻÓŁCIOWYM?

CZY WIESZ ŻE PRZYCZYNĄ MOŻE BYĆ PASOŻYT? 
PRZYWRA KOCIA, PRZYWRA CHIŃSKA, MOTYLICA WĄTROBOWA, MOTYLICZKA, OWCZA MOTYLICA WĄTROBOWA, PRZYWRA TRZUSTKOWA?

O istnieniu tego pasożyta dowiedziałam się na badaniu biorezonansowym. Badanie to wykryło go w moim ciele. Gdy usłyszałam diagnozę nie wiedziałam jeszcze z jak nieciekawym osobnikiem mam do czynienia. Przeczytałam o nim "co nieco" w książce Nadieżdy Siemionowej "Szkoła Zdrowia. Uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich"i w książce Huldy Clark "Kuracja życia metodą dr. Clark".
Przywry zakażają najczęściej wątrobę, przewody żółciowe i trzustkę ale są też i takie, które przenikają do płuc, jelit, krwi, układu nerwowego, mięśni, mózgu i bywa że są znajdowane nawet w gałce oka. Mogą żyć w ciele człowieka do 30 lat, niszcząc tkanki ważnych organów wydalając do ich komórek toksyczne metabolity doprowadzając często do raka a bywa że i do śmierci.

Jest się czego bać!
Przyjrzyjmy się wrogowi .....


MOTYLICA WĄTROBOWA (Fasciola hepatica)

Zakażenie motylicą wątrobową wywołuje chorobę zwaną fascjoloza (przywrzyca, lub choroba motylicza) i należy do najgroźniejszych pośród wszystkich chorób pasożytniczych powodowanych przez przywry. Motylice żyją 3-5 lat i są też jednymi z największych przywr ( mają rozmiar 2cm x 3cm długości i 0,8-1,2 cm szerokości).
Motylice zagnieżdżają się zwykle w wątrobie lub przewodach żółciowych. Jaja pasożyta dostają się do przewodu pokarmowego żywiciela ostatecznego wraz z żółcią, a następnie są wydalane razem z kałem.
Do zakażenia dochodzi zwykle latem lub jesienią. Początek jest przeważnie bezobjawowy. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po ok. 2 tygodniach od zakażenia. Zakażenie powoduje uszkodzenia mechaniczne i obumieranie tkanek wątroby wywołane przez przemieszczające się przywry, które wydzielają proteazy (substancje niszczące komórki wątroby). To jest powodem miejscowej martwicy tkanek oraz ropienia. Skupiska tych pasożytów mogą całkowicie zablokować otwory filtrujące oraz przewody żółciowe. W rzadkich przypadkach może dojść do raka dróg żółciowych (cholangicarcinoma). Szczególnie groźna może być koinfekcja inwazji tego pasożyta z wirusowym zapaleniem wątroby. Może wówczas dojść do szybkiej degeneracji narządu. Toksyny będące produktami ich przemiany materii wywołują reakcje alergiczne.

Na początku zakażenia motylicą mogą wystąpić takie objawy jak:
-  pokrzywka,
-  osłabienie,
-  ból głowy,
-  brak apetytu,
-  zażółcenie białek oka,
-  czasami także bardzo wysoka gorączka i dreszcze.

W późniejszym i przewlekłym stadium zakażenia występują też:
-  bóle w prawym łuku podżebrowym,
-  kamica woreczka żółciowego,
-  nabrzmiała wątroba,
-  bóle brzucha/kolka,
-  biegunki,
-  mdłości
-  wymioty,
-  zapalenie wątroby,
-  plamy wątrobowe na skórze.

Znane są przypadki przedostania się motylicy do trzustki,  płuc, ośrodkowego układu nerwowego, mięśni, tkanki podskórnej oraz gałek ocznych. Potrafią zaburzyć funkcję całego przewodu pokarmowego.


MOTYLICZKA WĄTROBOWA (Dicrocoelium lanceolatum - przywra lancetowata) - mistrzyni manipulacji


Pasożytnicza przywra wywołująca dikroceliozę, osiągająca rozmiar 4–12 mm długości i 1,5–3 mm szerokości. Jest obojnakiem, ma ciało spłaszczone i lancetowate. U żywiciela ostatecznego żyje w drogach żółciowych. Żywicielem ostatecznym są najczęściej owce, kozy, czasami inne zwierzęta lub człowiek. 
Podobnie jak przy wszystkich przywrach w cyklu rozwojowym bierze udział ślimak, który zaraża się zjadając jej jaja.


Motyliczka wątrobowa poprzez następne etapy rozwojowe przekształca się w cerkarie, które są usuwane z organizmu wraz ze śluzem. Cerkarie osadzają się na roślinach, i razem z tymi roślinami zjadane są przez mrówki. W mrówkach tworzą cysty (między innymi w układzie nerwowym mrówki). Cysta wpływa na zachowanie mrówki, powodując, że podczas dnia wchodzi ona na liście traw lub roślin polnych. Tak motyliczka wątrobowa zwiększa swoją szansę na to że zje ją żywiciel ostateczny (koza, owca, krowa).


Metacerkarie są zjadane razem z trawą przez przeżuwacze, u których osiedlają się w drogach żółciowych, gdzie składają jaja. Jaja wydostają się na zewnątrz wraz z kałem. I wszystko zaczyna się od nowa.


Człowiek zaraża się poprzez zakażoną roślinność lub wodę, w której znajdują się metacerkarie.
Zakażenia u ludzi nie są rzadkie, chociaż to przede wszystkim zwierzęta są ich celem.
Możliwe jest zakażenie bez widocznych objawów. Najczęściej występują lekkie objawy np. kolki.

Ciężkie zakażenia powodują:
-  kolki pod prawym łukiem żebrowym.
-  przy zarażeniu dużą ilością motyliczek przerost nabłonka dróg żółciowych. 
-  marskość wątroby i dróg żółciowych
-  syndrom obrzęku,
-  niedokrwistość
-  wycieńczenie.


PRZYWRA KOCIA (Opisthorchis felineus)

Przywra kocia po wniknięciu do organizmu człowieka wywołuję opistorchozę. Pasożytuje w człowieku, w kotach, psach i innych zwierzętach mięsożernych a także w rybach. Można ją znaleźć w ich wątrobie, pęcherzyku żółciowym i trzustce. Ssaki i ludzie zarażają się zjadając zarażone ryby słodkowodne niepoddane starannej obróbce termicznej (np sushi lub wędzone na zimno), kawior. Prawdopodobnie możliwe jest także zakażenie poprzez zjedzenie niedomytej zieleniny oraz surówek i sałatek zawierających pośrednie formy rozwojowe. Po zakażeniu przywra dostaje się do dróg żółciowych, gdzie po 3-4 tygodniach osiąga dojrzałość i zaczyna wydalać jaja.

Objawy zakażenia:
-  objawy żółtaczki,
-  kolki wątrobowe pod prawym łukiem żebrowym mogące przechodzić na prawą łopatkę
-  kamienie żółciowe,
-  silne zapalenie wewnątrz przewodów wątrobowych,
-  rozwój procesów ropnych w wątrobie
-  powstawanie ropni icyst
-  zator pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
-  zaburzenia przemiany materii,
-  wymioty,
-  nerwowość, agresywność
-  osłabiony apetyt,
-  gorzki smak w ustach,
-  uczucie ciężkości w prawym podżebrzu
-  zmęczenie,
-  męczliwość,
-  bezsenność,
-  kołatanie serca,
-  zadyszka,
-  blada skóra
-  zwiotczałe mięśnie
-  stale obniżone ciśnienie krwi
-  znacznie powiększona i obolała wątroba,
-  bóle i zawroty głowy,
-  wychudzenie,
-  powiększenie brzucha,
-  alergie spowodowane metabolitami przywry,
-  dziecko zarażone we wczesnym dzieciństwie nie umie płakać.

Opistorchoza wywołana przez przywrę kocią atakuje wszystkie przewody wątrobowe. Doprowadza to do naruszenia wszystkich funkcji wątroby. Zaburza przemianę węglowodanów, białek, oraz przyswajanie witamin. Obniża się detoksykacyjna funkcja wątroby. Następstwem tego są postępujące zmiany w składzie krwi i zaburza się proces jej tworzenia.


PRZYWRA CHIŃSKA (Clonorchis sinensis)


Trochę mniejsza od motylicy przywra wątroby. Częściej też występuje w naszym kraju, ma rozmiar do 0,5cm x 2,5cm i żyje do 20 – 30 lat.

Zakażenie człowieka następuje m.in. przez spożycie sushi, niedogotowanego mięsa ryb słodkowodnych, także solonego, marynowanego czy wędzonego (np. łosoś norweski, szkocki, polski wędzone na zimno). Możliwe jest też zakażenie poprzez spożycie surówek i sałatek przygotowanych z niedomytej zieleniny zawierającej formy pośrednie pasożyta. Właściwie po każdej konsumpcji sushi (innego niż przygotowane ze świeżej ryby w 100% morskiej lub obrobionej termicznie) trzeba się liczyć z możliwością zakażenia przywrami.


Po spożyciu zakażonej żywności z cystami (metacerkariami) rozwijają się one w dwunastnicy i dostają do dróg żółciowych, gdzie później przebywają.
Powinni uważać także posiadacze akwariów z rybami słodkowodnymi, szczególnie egzotycznymi, gdyż może dojść do zakażenia przy pracy gołymi rękami w akwarium. Dojrzewanie trwa około 1 miesiąca, pierwsze dolegliwości pojawiają się więc po ok 30-40 dniach. Oprócz ludzi, żywicielami mogą być też mięsożerne zwierzęta (psy, koty).

Możliwe jest pozornie bezobjawowe nosicielstwo,
zwykle jednak mamy do czynienia z takimi objawami zakażenia jak:
-  dyskomfort lub nieokreślony ból (kolki) w okolicy woreczka żółciowego lub wątroby,
-  kłujący ból w obszarze prawego łuku żebrowego lub pod prawą łopatką u dołu,
-  bóle w nadbrzuszu
-  wymioty,
-  nudności,
-  kłujący ból w miejscu które może sugerować ból prawej nerki,
-  bóle i zawroty głowy,
-  męczliwość,
-  bezsenność,
-  powiększona, twarda i obolała wątroba
-  ciężkie reakcje toksyczno-alergiczne
-  dyskineza przewodów żółciowych i trzustkowych,
-  zaburzenia motoryki i funkcji wydzielniczych żołądka i dwunastnicy,
-  uczucie przelewania się i chlupania w jamie brzusznej.

Clonorchis sinensis wywołuje klonorchozę (clonorchiasis), powodując reakcje zapalne dróg żółciowych, w tym zahamowanie dostarczania żółci, zatory żółci wywołane przez pasożyta lub jego cysty i rozrost nabłonka. Objawem może być także kamica woreczka i włóknienie wątroby. Może spowodować nawet raka dróg żółciowych i jest uważana za czynnik ryzyka przy raku komórek wyścielających drogi żółciowe. Występuje ścisły związek pomiędzy częstością występowania tego typu raka, a obszarami częstego występowania zakażeń przywrą chińską.


PRZYWRA JELIT I TRZUSTKOWA (Echinoparyphium recurvatum)

Jest to mała pasożytnicza przywra jelit i często też trzustki u człowieka. Osiąga rozmiary do około 2,7-5 mm długości i 0,6 mm szerokości. Ciało ma spłaszczone i wydłużone. Jej żywicielem ostatecznym mogą być ptaki (np. gołębie), drób, ale także gryzonie, ssaki a wśród nich i człowiek.
Często człowiek jest bezobjawowym nosicielem.

Zdarza się też że wystąpią takie objawy jak:
-  kolki po lewej stronie brzucha
-  kolki w dole miednicy,
-  przelewanie się się i pobolewanie,
-  wychudzenie
-  niedokrwistość

Ten pasożyt może się przyczynić do wystąpienia cukrzycy typu II.
Dr. Chulda Clark zaobserwowała, że jej pacjenci mieli w trzustce pasożytniczą przywrę. Pisze o tym w książce „Kuracja życia” obok przywry trzustkowej (Eurytrema pancreaticum).


PRZYWRA TRZUSTKI (Eurytrema pancreaticum )


Jest wielkości 1-1,5 cm, płaska i owalna o wrzecionowatym kształcie. Pasożytuje w przewodach trzustki i jelicie cienkim przeżuwaczy, np. świń i koni, a także w trzustce ludz. Głownie jest pasożytem trzustki, ale zdarza się także że i dróg żółciowych.
Żywiciele pośredni to ślimaki lądowe, a potem koniki polne.


Do zakażenia u ludzi dochodzi w podobny sposób jak innymi przywrami, zwykle poprzez kontakt z zakażoną wodą, roślinami, na których znajdują się metacerkarie przywry. Bydło zaraża się poprzez zjedzenie np. trawy z konikami polnymi zakażonymi przywrą lub ślimakami.

Przywra trzustki powoduje chorobę euretremiasis. Objawy kliniczne eurytremiasis zazwyczaj są łagodne. Zazwyczaj .... Bywa jednak też i gorzej ....

Objawy zakażenia 
-  ból na środku brzucha,
-  ból nad żołądkiem lub w okolicach woreczka żółciowego.
-  powiększenie wątroby
-  objawy ogólne,
-  bóle głowy.
-  przy ciężkich zakażeniach mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
-  zatory przewodów trzustkowych,
-  powtarzające się zapalenie trzustki,
-  zaburzenia w jamie brzusznej; wzdęcia, wymioty, biegunki lub zaparcia.

Jest to pasożyt znajdowany u osób chorych na cukrzycę. Pacjenci dr. Chuldy Clark chorzy na cukrzycę II typu mieli w trzustce tę przywrę. Przy ciężkich zakażeniach metabolity tych przywr mogą powodować reakcje alergiczne oraz zatrucie toksynami i wyniszczenie organizmu. Przywra trzustki jest także poważnie łączona z chorobą Leśniowskiego Crohna oraz nowotworami trzustki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz