piątek, 17 sierpnia 2018

NA ODMŁADZANIE- SMORODINÓWKA

CZARNA PORZECZKA jest sprzymierzeńcem w zapobieganiu i leczeniu skutków starzenia. Ekstrakt z liści, z owoców i ze świeżych pąków oraz olejek z pestek czarnej porzeczki bardzo skutecznie spowalniają starzenie.
Czarna porzeczka to bogate źródło witaminy C, P, B, prowitaminy A, biotyny i kwasu foliowego oraz potasu, żelaza, wapnia, magnezu a także mikroelementów takich jak mangan, bor i jod. Owoce te zawierają również kwasy organiczne, polifenole, flawonoidy, antocyjany, pigmenty antocyjanowe, pektyny, olejki eteryczne, garbniki oraz związki działające przeciwnowotworowo.

Czarna porzeczka
-  oczyszcza z toksyn,
-  wspomaga leczenie wątroby i nerek,
-  korzystnie wpływa na procesy gnilne,
-  hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów.
-  działa przeciwzapalnie,
-  wzmacnia serce
-  obniża ciśnienie krwi.
-  pobudza apetyt
-  wspomaga wydzielanie soków trawiennych.
-  jest doskonała przy przeziębieniach, infekcjach wirusowych, w anginie.
-  sprawdza się również w chorobach reumatycznych, w kamicy moczowej,
-  wspomaga leczenie zapalenia płuc.

Napar z liści czarnej porzeczki wykazuje działanie uspokajające. Szczególnie polecany jest dla osób z nerwicą, w stanach lękowych oraz przy menstruacji.

Wyciąg z liści działa także przeciwzapalnie, poprawia krążenie i pracę serca oraz zmniejsza obrzęki. Zaleca się spożywanie czarnych porzeczek po kuracji antybiotykowej. Kąpiele z odwaru z liści porzeczek stosuje się przy skazie limfatycznej, przy różnych wysypkach i chorobach skórnych. 

Podstawowy przepis na nalewkę z czarnej porzeczki
Jest to klasyczny przepis dla początkujących. Można użyć porzeczki zarówno świeże, jak i mrożone (oczywiście po rozmrożeniu). Jeśli chcesz, aby świeża porzeczka uzyskała naturalną słodkość, powinna być lekko zamrożona przed użyciem.


Składniki
Czarna porzeczka - 1 kg
Wódka lub 45-procentowy alkohol - 1 litr
Cukier - 100-250 g

Metoda przygotowania
Przełóż porzeczkę do słoika. Wymieszaj alkohol z cukrem i dodaj do porzeczki.
Mocno zamknij słoik i pozostaw w chłodnym ciemnym miejscu na kilka tygodni.
Nalewkę odsącz, przefiltruj przez gęsty filtr i rozlej do butelek. Pozostaw ją w chłodnym ciemnym miejscu przez kolejne 2-4 tygodnie, aby uzyskać ostateczne dojrzewanie.

Polska nalewka z czerwonej porzeczki na "Żubrówce"
Składniki 
Czerwona porzeczka - 200 g
"Żubrówka" - 500 ml
Cukier - 100 g

Sposób przygotowania 
Porzeczki wrzucić do słoika, dodać cukier i rozgnieć tłuczkiem. Dodać "Żubrówkę". Słoik szczelnie zamknąć, zawartość dobrze wymieszać, odstawić na 2 tygodnie w ciemne i chłodne miejsce. Co 3-4 dni wstrząsać. Po dwóch tygodniach nastaw odcedzić, wlać do butelki, odstawić w ciemne miejsce. Jest już gotowe do spożycia.

Likier "Czarny Johann"
Składniki 
Czarna porzeczka - 1 kg
Cukier - 400 g
Goździk - 5-6 szt.
Wódka - 1 litr

Przygotowanie:

Przepuścić porzeczkę przez maszynę do mięsa, włożyć do butelki, dodać goździki i wlać wódkę. Butelkę należy zamknąć, umieścić na słońcu i pozostawić na około 6 tygodni. Następnie zawartość butelki odcedzić i przecisnąć przez gazę złożona na 4-5 warstwy. Odciśnięty sok wlać do butelki lub słoja i dodać cukier. Od czasu do czasu potrząsnąć butelką. Kiedy cukier "rozpuści się", likier jest gotowy do spożycia.



Bazowy trunek z czarnej porzeczki
Poniższy napój można uznać za rodzaj klasyki.
Składniki
Czarna porzeczka - 1 kg
60-procentowy roztwór wody i alkoholu - 1 litr
Woda - 750 ml
Cukier - 1 kg
Liście porzeczki (opcjonalnie) - 5-6 sztuk.

Przygotowanie:
Umyj porzeczki, włóż do słoika i wlej alkohol. Dla uzyskania pikantnego, kwaśnego smaku możesz dodać czyste, rozdrobnione liście porzeczki. Zamknij szczelnie pojemnik pokrywką i odstaw na półtora miesiąca w pokojowej temperaturze. Po tym czasie odcedź płyn i odciśnij owoce przez gazę. Przygotuj syrop z wody i cukru. Ochłodź syrop do temperatury pokojowej i dokładnie wymieszaj z bazą alkoholową. Rozlej do butelek, pozostaw na tydzień do dojrzewania w chłodnym ciemnym miejscu. Po tym czasie jest gotowe do spożycia.

Likier z mieszanki porzeczkowej / z czarnej i czerwonej porzeczki
Składniki:
Czarna porzeczka - 500 g
Czerwona porzeczka - 250 g
Spirytus /80 % roztwór wodno - alkoholowy - 750 ml
Woda 250 ml
Cukier brązowy - 500 g

Przygotowanie:Umyć porzeczki w misce, przełożyć do słoika i wlać alkohol. Przykryć słoik pokrywką i pozostawić na około 24 godziny w temperaturze pokojowej. Następnie ostrożnie wymieszać zawartość, zakręcić słoik i włożyć do lodówki na 10 dni. Po tym okresie odcedzić płyn, odcisnąć jagody z pozostałego w nich soku, a następnie - przefiltrować wszystko przy pomocy gazy lub filtru do kawy i odstawić na czas przygotowywania syropu. Przygotować prosty syrop z wody i cukru, ochłodzić go do temperatury pokojowej i wymieszać z odcedzonym wyciągiem alkoholowym. Wlać do butelek, pozostawić na tydzień do dojrzewania w chłodnym ciemnym miejscu.

Uwaga! Tak przygotowany likier przechowuje się wyłącznie w lodówce; ponadto nie więcej niż trzy miesiące.

Likier a la cream de cassis
Ten nektar z czarnej porzeczki jest najczęściej używany w koktajlach typu: "Cyrus" lub "Cyrus Royal"; ale w czystej formie sprawi przyjemność miłośnikom szczególnie słodkich napojów.

Składniki
Czarna porzeczka - 1,5 kg
Zwykła brandy (najlepiej młody destylat winogronowy 50 %) - 1,5 litra
Woda - 500 ml
Cukier - 1 kg

Przygotowanie:
Porzeczki umyć, przenieść do słoika i wlać alkohol. Odstawić na 2 miesiące pod szczelną pokrywką w ciemne, chłodne miejsce. Po tym okresie odcedzić płyn, wycisnąć jagody do niego, a następnie - przefiltrować i odstawiać by przygotować syrop. Prosty syrop cukrowy przygotować z wody i cukru, ochłodzić do temperatury pokojowej i dokładnie wymieszać z bazą alkoholową.
Przelać do butelek, zapieczętować i odstawić na tydzień w chłodne ciemne miejsce. Przechowywać likier w lodówce. Używać natychmiast po odkorkowaniu. Lepiej go rozlać do małych butelek.


Likier z czarnej porzeczki
Składniki
Czarna porzeczka - 1 kg
Wódka 750 ml
Woda - 700 ml
Cukier - 1 kg

Przygotowanie:
Umyj porzeczkę, zmiel w maszynce do mięsa i ostrożnie przeciśnij ją przez gazę. Przygotuj prosty syrop cukrowy. Dodaj sok z porzeczek do syropu i doprowadź go do wrzenia. Wyłącz ogień, pozwól mieszaninie ostygnąć i wlej do niej wódkę. Gotuj substancję na małym ogniu pod przykryciem przez 10-15 minut, tym razem nie doprowadzając jej do wrzenia. Schłodzoną mieszankę wlej do butelek i szczelnie zamknij. Zamknięte butelki należy umieścić w chłodnym, suchym miejscu. Możesz pić po 2-3 dniach.

Prosta nalewka na rozgniecionych porzeczkach 
Składniki 
Puree z czarnej porzeczki - 300 g
Malina - 100 g
Wódka / bimber / 40 % wodno-alkoholowy roztwór - 600 ml

Metoda przygotowania
Wymieszaj porzeczki, włóż je do słoika i wlej alkohol. Pojemnik szczelnie zamknij, pozostaw w chłodnym i ciemnym miejscu na 3-4 dni często wstrząsając. Następnie ostrożnie odfiltruj nastaw i przelej do butelki. Nalewka gotowa.

Likier z czerwonych porzeczek z liśćmi wiśni i malin
Składniki
Woda - 1 l
Wódka 40% alkoholu - 500 ml
Czerwona porzeczka - 500 g
Cukier - 500 g
Liście wiśni - 100 szt.
Liście malin - 20 szt.
Kwas cytrynowy - 1 łyżeczka.

Przygotowanie:
Liście opłucz i odsącz. Zagotuj wodę, włóż liście, doprowadź do wrzenia i powoli gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Zdejmij z ognia, schłodź i przefiltruj. Czyste, suche porzeczki zasyp cukrem, wlej wódkę i dodaj kwas cytrynowy, wlej wywar z liści, wymieszaj i pozostaw na 30 dni aby naciągnął. Ostrożnie odfiltruj, wlej do butelek i odstaw do spiżarni.

Likier z czarnej porzeczki z goździkami
Składniki
Czarna porzeczka - 1 kg
Goździki - 2-4 szt.
Wódka - 1 litr
Cukier - 375 g

Sposób przygotowania 
Czarną porzeczkę umyj i oczyść z gałązek, włóż do dużego słoja. Dodaj wódkę i  goździki i dobrze wymieszaj rozgniatając porzeczki. Słoik zamknij i postaw na słońcu na 45 dni. Odcedź nalewkę, delikatnie wyciśnij jagody, dodaj odciśnięty sok do nalewki. Nalewkę ponownie wlej do słoika lub butelki, dodaj cukier i szczelnie zamknij. Potrząśnij kilka razy, pozostaw w ciemnym, ciepłym miejscu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Od czasu do czasu potrząśnij butelką. Gotowy likier można przefiltrować jeszcze 1-2 razy.

Nalewka z porzeczkowego soku
SkładnikiSpirytus - 1 litr
Świeży sok z każdego rodzaju porzeczki (może być mieszany) - 3 l
Cukier - 2,5 kg

Metoda przygotowania
Wlej sok z porzeczek do dużego garnka, wsyp cukier i podgrzewaj na małym ogniu mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia. Pozostaw do wystygnięcia. Dodaj alkohol, wymieszaj, pozostaw pod przykryciem przez 10 dni w temperaturze pokojowej. Odcedź, przelej do butelek i szczelnie zamknij. Odstaw. Im dłużej będzie stała tym będzie lepsza.

Nalewka na liściach czarnej porzeczki
Składniki
Świeże zielone liście czarnej porzeczki - 45-60 g
Wódka ok 40 %- 1 litr

Metoda przygotowania
Czyste liście włożyć do butelki, wlać wódkę i odstawić w ciemne miejsce.
Po 5-7 dniach przecedzić przez 4-5 warstw gazy, wlać do butelki i odstawić. Po 1-2 dniach ponownie przecedzić.

Likier "Czarny Johann"
Składniki
Czarna porzeczka - 1 kg
Cukier - 400 g
Goździki - 5-6 pąków
Wódka - 1 litr

Przygotowanie:
Przepuścić porzeczkę przez maszynę do mięsa, włożyć do butelki, dodać goździki i wlać wódkę. Butelkę należy zamknąć i na około 6 tygodni umieścić na słońcu. Następnie zawartość butelki przecedzić przez 4-5 warstw gazy. Do powstałej cieczy dodać cukier, wymieszać i wlać do butelki. Od czasu do czasu potrząśnij butelką. Kiedy cukier "rozpuści się", likier jest gotowy do spożycia.


1 komentarz: